Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Piknik literacki dla dzieci w Muzeum Broniewskiego
Kiedy
23 sierpnia 2020 (niedziela) g. 12:00
Gdzie
Muzeum Władysława Broniewskiego, ul. J. Dąbrowskiego 51 (mapa)
zamknij
Bilety
obowiązują zapisy

PROGRAM:

godz. 12.00-14.00
„Gdzie jest tort” – The Tjong-Khinga, czyli – być jak Sherlock Holmes. Od obrazu do detektywistycznej narracji, wiek 4+, Marzena Turek-Gaś
Co się stało z tortem Państwa Psytulińskich skradzionym sprzed ich domu? Gdzie ukryły go dwie niesforne myszy w czarnych garniturkach? Wielka pogoń wszystkich zwierząt z lasu trwa, ale my, nurkując w wielowątkowość tej obrazkowej opowieści, zatrzymamy się na jednej wybranej planszy, by rozwinąć wszystkie potencjalnie istniejące w obrazie wątki. I z detektywistyczną lupą przy oku, przyjrzymy się: co wystaje zza drzewa? jaki ślad pozostał w mchu? czego wystraszyła się wiewiórka. Zatem pokusimy się o napisanie obrazem alternatywnej wersji tej wielopoziomowej – przekładanej niczym tort – zaskakującymi zwrotami akcji historii.
Zapisy: TORT

godz. 12.00-14.00
Czuję, więc tworzę – moc litery i obrazu. Jak działają na zmysły?, wiek 6+, Aleksandra Cieślak
Książka ilustracyjna to gatunek niebywale pojemny i może zainspirować do nieskończonej liczby szalonych działań. Bo uczy nas komunikacji na odwrót, abstrahowania pisma z ikonotekstu, w którym słowo istnieje tylko potencjalnie. Chcemy sprawdzić, na ile możliwy jest powrót do komunikacji bez języka, za pomocą gestów, rysunkowych plam i kresek, w oparciu o nasze emocje i intuicję. W ruchu, w artystycznej ekspresji poszukamy sposobów na bycie dla siebie miłym, na prawienie sobie komplementów, sprawdzimy moc pojedynczych liter.
Zapisy: MOC

godz. 14.00-15.30
Zoologia fantastyczna – jak stworzyć monotypiczą książkę ilustracyjną, wiek 6+, Dominika Raczkowska
Do stworzenia obrazkowej opowieści o wszystkich fantastycznych zwierzętach zainspiruje nas „Księga istot zmyślonych”, czyli krótki przewodnik po wybranych stworzeniach mitologicznych i literackich Jorge Luisa Borgesa. Jak wygląda małpa tuszowa, czym się różni sfinks egipski od greckiego? Wykreowany przez Ciebie gatunek może być prehistoryczny lub futurystyczny. Zatem odbędziemy również podróż w czasie: od wieku XVII, kiedy Giovanni Benedetto Castiglione pierwszyt raz zastosował technikę monotypii po erę bioinżynierii. W monotypii zwanej techniką przypadku zdarzyć się może wszystko.
Zapisy: ZOO

godz. 14.00-15.30
Do zobaczenia na ulicy Czereśniowej! – warsztaty kolażu z recycklingu, wiek 5+, Joanna Kasztelaniec
W piknikowym ogrodzie pnie się ku niebu piękna czereśnia. Ulicy, którą wymyśliła Rotraut Susanne Berner próżno szukać gdziekolwiek w świecie, na jakiejkolwiek mapie. Dlatego pokusimy się o jej stworzenie w gigantycznym, kolażowym formacie. „Lato na ulicy Czereśniowej” to czas dojrzałych czereśni, smacznych lodów. Hanna łapie za kosiarkę, Halina potrzebuje nowej sukienki, a po mieście lata pingwin. Na placyku trwa wyprzedaż garażowa. Tego dobrego dnia nie zepsuje ani pożar na drodze, ani balonowa zguba. A czym skończy się nasze spotkanie? Odkrywaniem naszych osobistych historii i ekscytacją, że możemy się nimi dzielić w twórczym bałaganie wokół piknikowej czereśni.
Zapisy: KOLAŻ

Na jeden warsztat zapisujemy max. 6 dzieci. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Jednocześnie na terenie ogrodu może przebywać max. 12 dzieci (niektóre warsztaty odbywają się równolegle). Jednemu dziecku może towarzyszyć max. 2 opiekunów.

źródło: Muzeum Literatury