Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego" - wystawa stała w Muzeum Etnograficznym
Kiedy
g. 09:00 - 17:00 (wtorek-piątek 09:00-17:00, sobota 10:00-18:00, niedziela 12:00-17:00)
Gdzie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1 (mapa)
zamknij
Bilety
w soboty wstęp bezpłatny
Cena
1 zł - 12 zł
www.ethnomuseum.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych

Wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego tego wybitnego muzealnika i muzeologa, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w latach 1962-2004.

Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa udostępniamy szerokiej publiczności magazyn zbiorów, który ze swojej natury stanowi część zakulisową muzeum, ze ściśle określonymi zasadami korzystania z jego zasobów przez muzealników, naukowców i studentów.

Na wystawie w przyjętym porządku magazynowym, według autorskiej klasyfikacji muzealnych obiektów Piotra Szackiego (działów Indexu Rzeczowego od A do Z) prezentowane są: narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, różnymi sposobami pozyskiwania żywności takimi jak zbieractwo, rybołówstwo, pszczelarstwo oraz rękodziełem i rzemiosłami. Najstarsze zabytki pochodzą z połowy XIX wieku, najmłodsze obiekty to wyroby rzemieślnicze lub samodzielnie wykonane narzędzia z lat 70. XX wieku.

By jednak obiekty i ich zastosowanie nie pozostały „nieme” został przygotowany komponent multimedialny w postaci ramek cyfrowych, które prezentują pracę pokazywanych na wystawie narzędzi i to zarówno ruch jak i dźwięk im towarzyszący.
W kioskach multimedialnych będzie można rozpoznać obiekt dzięki fotografiom, dowiedzieć się o nim więcej, poprzez opis, zdjęcia, artykuły. Tak prezentowane są wybrane przedmioty z całego inwentarza ze wszystkich działów wystawy.
Przy stole, który będzie gromadził widzów na warsztatach i spotkaniach wokół wystawy przygotowane są dwa stanowiska: jedno z dostępem do MUSNET-u – elektronicznego inwentarza zbiorów, w którym według numeru można znaleźć określony przedmiot i zapoznać się z opracowaną dla niego tzw. karta katalogu naukowego. Przy drugim stanowisku odsłonią się tajniki pracy etnologa: badacza terenowego i muzealnika. Dostępne będą kwestionariusze, notatki terenowe, opracowania, i fotografie z badań. Na wiszącym ekranie przedstawiamy filmy związane z pracą etnografa w terenie oraz prezentowaną na wystawie kolekcją.

źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne