Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Zwykłe - niezwykłe" - wystawa stała w Muzeum Etnograficznym
Kiedy
g. 09:00 - 17:00 (wtorek-piątek 09:00-17:00, sobota 10:00-18:00, niedziela 12:00-17:00)
Gdzie
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1 (mapa)
zamknij
Bilety
w soboty wstęp bezpłatny
Cena
1 zł - 12 zł
www.ethnomuseum.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych
\"Zwykłe - niezwykłe\"
"Zwykłe - niezwykłe"

Z materiałów Organizatora:

W 2008 roku przypada 120. rocznica założenia Muzeum Etnograficznego w Warszawie, którego spadkobiercą jest Państwowe Muzeum Etnograficzne. Muzeum powstawało w czasach, gdy Polski nie było na mapie Europy, a na terenie kraju istniało zaledwie kilka placówek muzealnych. Wśród elit intelektualnych rodziła się ogromna potrzeba stworzenia placówek kulturalnych i artystycznych, które utrwalałyby i pobudzały poczucie świadomości narodowej, poprzez zachowanie materialnego i duchowego dziedzictwa narodu. Dzięki wysiłkom i determinacji wybitnych przedstawicieli polskiej nauki, sztuki i literatury, nowopowstałe Muzeum Etnograficzne otrzymało społeczną misję gromadzenia dorobku rodzimej kultury ludowej, którą dostrzeżono i uznano za ważny składnik kultury narodowej. Jednocześnie budziła się refleksja nad różnorodnością kulturową świata, stąd warszawskie Muzeum Etnograficzne od początku swego istnienia zbierało także obiekty kultur pozaeuropejskich. Mimo różnych kolei losu i zniszczeń wojennych, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie może poszczycić się wspaniałą historią i zbiorami, które należą do największych i najciekawszych w kraju.

Nasza wystawa to opowieść o budowaniu muzealnych kolekcji, tworzonych dzięki pasji - muzealników, podróżników, zbieraczy. Niekiedy decydowały o tym okoliczności "nadrzędne", na które muzealnicy nie mieli wpływu - realia polityczne, "niespodziewane" dary lub przekazy. Budowanie kolekcji muzealnej to przede wszystkim wynik naukowych badań i metod, stosowanych w zmieniającej się dyscyplinie; od etnografii po antropologię, od gromadzenia przedmiotów i prostego ich opisu, do pogłębionej antropologicznej refleksji i interpretacji, to nowe drogi poszukiwania obiektów, które są odbiciem zmieniającej się rzeczywistości kulturowej w kraju i na świecie.
Wystawa ukaże rozmaite ścieżki pozyskiwania zbiorów, które trafiły do Muzeum różnymi drogami: jako przekazy z muzeów i składnic muzealnych, dzięki konkursom i akcjom społecznym, współpracy naukowej i artystycznej z różnymi instytucjami, udziałowi w wyprawach studenckich, współpracy z twórcami ludowymi i nieprofesjonalnymi, zakupom i darom od kolekcjonerów. Część zbiorów to także eksponaty pozyskane podczas badań prowadzonych przez pracowników naszego Muzeum w kraju, w Europie i odległych regionach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, wysp Oceanii. Pragniemy pokazać specyfikę tworzenia i powiększania naszych kolekcji, zaprezentować obiekty najcenniejsze poznawczo i artystycznie, dzięki którym praca muzealników i działalność Muzeum mają wieloraki wymiar i znaczenie. Liczymy na to, że nasza wystawa będzie dla Państwa swoistą podróżą w czasie i w przestrzeni. Zapraszamy do wspólnej wędrówki po naszych kolekcjach, refleksji nad obiektem etnograficznym-eksponatem muzealnym, jego historią i wizerunkiem.

źródło: Państwowe Muzeum Etnograficzne