Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Noc Muzeów w Muzeum Teatralnym
Kiedy
16 maja 2015 (sobota) g. 21:00 (do godz. 1.00 w nocy)
Gdzie
Teatr Wielki - Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
teatrwielki.pl
Możliwy dojazd autobusem
Lena Żelichowska, fot. Benedykt Jerzy Dorys
Lena Żelichowska, fot. Benedykt Jerzy Dorys

Świat gwiazd i mody przedwojennej Warszawy w obiektywie B.J. Dorysa

Muzeum Teatralne w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej zaprasza na Noc Muzeów do Sal Redutowych Teatru Wielkiego na prezentację niezwykle interesującej kolekcji fotografii portretowej i reklamowej autorstwa Benedykta Jerzego Dorysa.

Jest to zespół zdjęć popularnych aktorek i aktorów teatralnych, filmowych i rewiowych sfotografowanych przez artystę w latach 1929-1939. Na wystawie będzie można zapoznać się z kanonami piękna obowiązującymi w latach trzydziestych XX wieku, jak również poznać modę lansowaną w tamtym okresie.

Artystyczny wymiar tej kolekcji to także utrwalony na portretach klimat tamtych lat objawiający się sposobem uczesania, noszenia ubrań, pozowania w atelier. Niezwykły jest też – jak w każdej fotografii studyjnej – charakter i rodzaj oświetlenia. Mistrzostwo warsztatowe Dorysa sprawiło, że fotografowane osoby są nie tylko bajecznie podświetlone, ale i magicznie „prześwietlone”.

Największym atutem tej wystawy jest dobór fotografii, które - w dużej mierze - sam artysta, nagradzany wielokrotnie w kraju i za granicą (w 1968 r otrzymał międzynarodowy tytuł „Honoraire Excellence F.I.A.P.”) wybrał ponad czterdzieści lat temu na wystawę dokumentującą swoją twórczość w zakresie portretowej fotografii artystycznej w Galeria ZPAF w 1974 roku.

Muzeum Teatralne zakupiło tę cenną kolekcję dzięki finansowemu wsparciu Włady Majewskiej, piosenkarki Wesołej Lwowskiej Fali, aktorki emigracyjnej, bliskiej współpracownicy Mariana Hemara i wieloletniej spikerki Radia Wolna Europa.

Wystawie będzie towarzyszył koncert Włada to wypada! Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę.

Przedwojenne przeboje zaprezentują: Stanisław Górka, Monika Świtaj, Wojciech Machnicki; akompaniament - Zbigniew Rymarz.

Koncerty odbywać się będą jak co roku o godzinie 22:00, 23:00 i 24.00.

źródło: organizator