Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Wydarzenia


Trzeci wymiar Japonii
Gazeta Wyborcza, str. 2/Stołeczna, 22-10-2008, autor: Tomasz Urzykowski

W oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51 zabrzmi dziś japońska muzyka, a stojący tam zabytkowy fotoplastikon zacznie pokaz starych zdjęć z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Slajdy z Japonii nie były pokazywane przez 30 lat. Leżały w pudełkach wśród ponad 3 tys. stereoskopowych fotografii z całego świata znajdujących się w zbiorze fotoplastikonu. Te wykonane specjalnym aparatem podwójne zdjęcia podczas oglądania dają złudzenie trójwymiarowego obrazu.
Prezentacja zatytułowana "Japonia, jakiej nie znacie" rozpocznie się dziś o godz. 11. Z głośników popłyną egzotyczne dźwięki, a sensei Yoshi-mi Nagayasu z Centrum Kaligrafii Japońskiej w Warszawie da pokaz niezwykłej sztuki japońskiego pisma. W fotoplastikonie umieszczone zostaną zdjęcia pochodzące z pierwszej połowy XX w. Widać na nich uliczki Kobe i Osaki, mieszkańców Japonii w tradycyjnych strojach i ruch na ulicach.
Najstarsze slajdy powstały na początku stulecia za czasów cesarza reformatora Mutsuhito, który zniósł feudalizm, zmodernizował kraj i wygrał wojnę z armią rosyjską. Najnowsze fotografie pokazują Japonię lat 40. za rządów cesarza Hirohito. To okres militarnych podbojów w Azji i Oceanii, a potem druzgocącej klęski i amerykańskiej okupacji.

Zdjęcia z Japonii można oglądać dzięki nowemu opiekunowi fotoplastikonu - Muzeum Powstania Warszawskiego. W podupadające urządzenie muzeum tchnęło nowe życie. Po wydzierżawieniu aparatu od właściciela zaczęło udostępniać zapomnianą kolekcję przeźroczy. W końcu lipca zainaugurowało pokaz widoków Warszawy. We wrześniu zaprezentowało slajdy z Madagaskaru. Teraz przyszła kolej na Japonię. Pokazowi towarzyszy przygotowany przez muzeum plakat.
Zdjęcia z Kraju Kwitnącej Wiśni będą prezentowane do 30 listopada, w każdą środę, czwartek i piątek w godz. 10-18. W soboty, niedziele i poniedziałki nadal można oglądać widoki Warszawy od końca XIX w. do lat 60.XX w. We wtorki fotoplastikon jest nieczynny.

Do 30 października seanse w fotoplastikonie są bezpłatne. Potem wprowadzone zostaną bilety w symbolicznej cenie -1 zł.
- W tej chwili pracujemy nad ich projektem graficznym. Bilety będą miały charakter pamiątki z wizyty w fotoplastikonie - zaznacza Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawski fotoplastikon nie jest wprawdzie najstarszym tego typu aparatem na świecie, ale najdłużej stoi w tym samym miejscu. Od 1905 r. zajmuje pomieszczenie w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51. Jeszcze niedawno groziła mu likwidacja, bo właściciel nie miał siły ani pieniędzy, by dalej prowadzić pokazy. Na apel "Gazety" o ratowanie urządzenia odpowiedziało Muzeum Powstania Warszawskiego i w lipcu podpisało z właścicielem umowę dzierżawy na cztery lata.