Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje


Agnieszka Tarasiuk nowym kuratorem Królikarni
6 czerwca 2011 roku nowym kuratorem oddziału Muzeum Narodowego Warszawie – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni została Agnieszka Tarasiuk.

Agnieszka Tarasiuk o Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni:
Obejmując stanowisko kuratora Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, chciałabym na nowo uczynić to miejsce tętniące życiem, jak za czasów stanisławowskich.

Pałacyk w Królikarni położony jest na skarpie, w najbardziej malowniczym miejscu na szlaku dawnych podwarszawskich rezydencji magnackich i królewskich. Pierwszy właściciel, Włoch osiadły w Polsce, mianowany przez króla Stanisława Augusta dyrektorem teatru publicznego, organizował tu wieczory muzyczne, tańce, obiady, bale i pokazy sztucznych ogni.

Królikarnia ze swoją wyjątkową atmosferą i sielskim parkowym nastrojem doskonale nadaje się do tego, by stać się miejscem artystycznych spotkań. Będziemy prezentować zbiory muzeum w kontekście współczesnych zjawisk artystycznych. Postaramy się sztukę tłumaczyć i oswajać z nią kolejne pokolenia widzów.

W najbliższym czasie chcemy otworzyć w Królikarni księgarnię artystyczną z książkami o sztuce dla profesjonalistów i amatorów, także dla najmłodszych, stworzyć minikawiarnię ze zdrowymi naturalnymi przekąskami, wypożyczalnię leżaków, koców i koszyków piknikowych. Najważniejsza pozostanie jednak sztuka – wystawy, spektakle, dyskusje oraz specjalny program animacji i edukacji dla dzieci i całych rodzin. To dopiero początek…


Choć nowa odsłona Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego planowana jest na połowę lipca (po dokonanych uprzednio adaptacjach), Królikarnia nie zamyka się przed zwiedzającymi. W najbliższą sobotę, 11 czerwca, w malowniczym parku wypełnionym usytuowanymi w plenerze rzeźbami ze zbiorów MNW, odbędzie się Piknik Kulturalny, organizowany we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie przez „Gazetę Stołeczną” – „Co jest grane”.