Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Staromiejski Dom Kultury
Rodzaj instytucji: dom kultury, miejska instytucja kultury
Rynek Starego Miasta 2 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 831 23 75
sdk@sdk.pl
www.sdk.pl
Staromiejski Dom Kultury - Samorządowa Instytucja Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. Działa od 1953 r.

Po co działamy? By tworzyć "(..) gościnną przestrzeń do wspólnego działania, otwartą i wrażliwą na wszystkie ludzkie aktywności. Staramy się harmonijnie łączyć tradycję z nowoczesnością, profesjonalizm ze spontaniczną kreatywnością. Naszą misją jest pełna empatii, poszanowania indywidualności i odmienności człowieka działalność, budująca różnorodną, wielokulturową wspólnotę. Program SDK tworzony jest jako odpowiedź na potrzeby społeczności, przy zachowaniu uważności na zachodzące w nich zmiany." Nasze działania realizowane są przede wszystkim za pomocą pracy w Klubach, Pracowniach i Warsztatach oraz w formie rozbudowanych projektów animacyjnych, cykli koncertów, pokazów, prezentacji, wykładów, projekcji. Serdecznie zapraszamy na Rynek Starego Miasta 2!

Wśród najciekawszych inicjatywy należy wymienić działalność Klubu "Krzywego Koła" (1955 - 1962). Między innymi tu kształtowała się opozycja wobec władzy komunistycznej. W 1956 roku powstała założona przez M. Bogusza Galeria "Galeria Krzywego Koła", która następnie w latach 1965 -1985 działała jako "Galeria Sztuki Współczesnej", a od 1985 jako "Galeria Promocyjna", stąd również wywodzi się Klubu Filmowego "Kinematograf" (1969 -1990).
W latach 60 w SDK pracę rozpoczęli literaci najpierw jako "Salon Literacki" , w latach 1975-1987 jako "Warszawski Klub Młodych Pisarzy", a do 1987 jako "Klub Literacki". Od 1976 roku jest stale prowadzona przez tę instytucję działalność wydawnicza, w tym również tomików literackich. SDK w latach 1980-1988 był współorganizatorem "Warszawskiej Jesieni Poezji", a od 1988 organizuje samodzielnie "Staromiejskie Wieczory Literackie".
W zasłużonym Domu Kultury znalazły swoja siedzibę grupy teatralne oraz liczne zespoły muzyczne. Duża popularnością cieszy się "Klub Piosenki" działający od lat 60. Tu działał na przełomie lat 70-80 "Fan Club The Beatles", który obecnie wznowił działania.
Jednym z ważniejszych klubów w Staromiejskim Domu Kultury był Jazz Club Rynek (1974 - 1983) działający początkowo pod nazwą, "Jajo pełne muzyki" klub reaktywowany w marcu 1995 r. ; znany jest chociażby jako organizator letniej imprezy plenerowej "Jazz na Starówce".
W połowie lat 70 SDK zajął się popularyzacja gier umysłowych. Tu działała m.in. słynna "Groteka" (1975-1987) oraz Krajowa Rada Gier Umysłowych. Kontynuatorem tej tradycji jest "Klub Gier Przygodowych" (od 1990).

W całej historii placówki zwracano duża uwagę na formy oświatowe. Od początku SDK jest miejscem pracy twórczej młodych ludzi. Wyspecjalizował się w prowadzeniu szeroko pojętej edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.
W 1985 roku SDK rozszerzył swoja ofertę o Kluby dziecięce: Klub plastyczno -teatralny "Pankracownia" (od1985), Klub Twórczy "Mikroscena" (od 1985), Klub Piosenki Dziecięcej (od 1991), Klub "Szósteczka" (od 1992).
Od początku swojego istnienia SDK prowadzi naukę malarstwa i rysunku. Obecnie pracują w SDK dwa Kluby "Spotkania przy sztalugach" (od 1972) oraz "Pracownia rysunku i malarstwa" (od 1992).
Tradycje Klubu Tańca Towarzyskiego "Varsovia" (1971-1987), kontynuuje choć w zupełnie innej formie, Zespół Tańca Dawnego "Pawanilia" (od 1991). Od kilku lat SDK poszerzył swoją ofertę o grupy dla seniorów.

Staromiejski Dom Kultury jest jedynym domem kultury podległym bezpośrednio prezydentowi Warszawy.


więcej

Zobacz w serwisie


Instytucje


Wiadomości

Niebywały Jubileusz Poety Fortepianu
"50 lat na estradzie... i co dalej?" - pod takim hasłem 17 stycznia o godz. 19:00 w Staromiejskim Domu Kultury przy ul. Jezuickiej możecie Państwo być uczestnikami Jubileuszu pianisty i ...
Odpocznij kulturalnie w staromiejskich piwnicach
Jaką ciekawą wystawę zobaczyć można w Muzeum Warszawy? Kiedy najlepiej wybrać się do Centrum Interpretacji Zabytku? Co nowego szykuje Staromiejski Dom Kultury? Od dziś wszystkie te informac...
1 2